Chusta - Koralowa Mama

Chustowanie, czyli najważniejsze zalety chusty do noszenia dzieci

Chusta - Koralowa MamaKilka metrów materiału. Można z tego kawałka zrobić hamak, parawan, namiot, można zrobić koc piknikowy albo podkładkę do przewijania. Wszystko w zależności od sytuacji i potrzeb. Ale głównym zadaniem tych kilku metrów specjalnie tkanego materiału, czyli chusty to noszenie dziecka. Bardzo blisko ciała, na brzuchu, na boku lub na plecach rodzica lub każdego innego opiekuna.

Chusty do noszenia dzieci, występujące praktycznie na każdym kontynencie, w niezliczonych odmianach, od kilku lat podbijają serca polskich rodziców. Za prostotę wiązania (wystarczy trochę prób, to jak z jazdą na rowerze), za wygodę, za wielofunkcyjność. Oraz za niesłychaną bliskość z dzieckiem, nie do osiągnięcia gdy maluch jest w wózku. Noworodek noszony w chuście odnajduje bicie serca mamy, znajome z czasów życia płodowego. To go uspokaja, daje poczucie bezpieczeństwa. Ząbkujący lub cierpiący na kolki maluch noszony w chuście znajduje ukojenie gdy rodzic nosi go w chuście, kołysze, jednocześnie nucąc do uszka. Nie do przecenienia jest też masaż brzucha jaki zapewniamy dziecku noszonemu w chuście. Dla starszego niemowlęcia czy roczniaka poznawanie świata z bezpiecznej odległości, z możliwością dawkowania bodźców to duży komfort.

Dla wielu rodziców kilkorga dzieci chusta świetnie sprawdza się przy zabawie lub na spacerze ze starszym dzieckiem. Maluch jest zamotany, jest blisko, a rodzic ma wolne obie ręce. W czasie prac domowych czy na zakupach to też niesamowita wygoda.

Od kiedy można nosić dzieci w chuście? Praktycznie od urodzenia. Ze względów zdrowotnych (a dokładniej z powodu mięśni dna miednicy) pierwsze tygodnie chustowania mama noworodka powinna oddać tacie. To też może być wygodne z powodu zapachu mleka, który może rozpraszać dziecko… Kto da się spokojnie zachustować gdy tak blisko są piersi? Tata nie pachnie mlekiem, może więc spokojniej nosić, a sam bardzo dużo na tym skorzysta. Jeśli rodzice nie czują się pewni, powinni zdecydować się na spotkanie z doradczynią lub doradcą chustowym. Można to zrobić już w ciąży, na spokojnie.

A do kiedy można nosić w chuście? Trudno określić górna granicę. W dobrze zawiązanej i dobrej jakości chuście można nosić też przedszkolaka – krótko, na przykład w czasie usypiania przy chorobie.

Ile chust trzeba kupić? Wielu rodziców wyznaje zasadę, że dla jednego dziecka potrzebna jest jedna chusta. Oczywiście, jeśli ktoś chce, może kupować więcej – aby mieć różne kolory lub różne materiały, na przykład wełnę na zimę, a mieszankę z jedwabiem na lato. Wybór chust jest dziś tak ogromny, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Więcej: Chustowe początkiChustowanie jakie ma wady, Czy chusta jest zawsze dobra?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.