Jak nauczyć dziecko chodzić?

natanZastanawiacie się czasami jak nauczyć dziecko chodzić? Jak pomóc mu stanąć na własnych nogach? Odpowiedzcie sobie więc najpierw na pytanie po co? Czy chodzi o porównania z innymi dziećmi, a może chęć dopasowania się do tego co napisali w jednym czy drugim poradniku? Prawda jest jednak taka, że każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim własnym tempie. Dotyczy to zarówno sfery psychofizycznej jak i motorycznej. Oczywiście w wielu książkach czy publikacjach publikacjach znajdziemy informacje w jakim miesiącu życia jakie umiejętności powinno nasze dziecko posiadać, jednak są one tworzone na podstawie średniej dla bardzo dużej grupy dzieci. W rzeczywistości różnice pomiędzy poszczególnymi dziećmi mogą być ogromne. Niektóre umieją mówić bez większych problemów już w wieku 2 lat, ale są również i takie, które potrzebują na to 2 razy więcej czasu. Tak samo jest z nauką chodzenia. Niektóre dzieci biegają samodzielnie mając 9 miesięcy, a inne w tym czasie dopiero zaczynają siadać. Nie należy się takimi sytuacjami niepokoić. Oczywiście pomijamy w tym artykule całkowicie sytuacje, kiedy mamy do czynienia z nieprawidłowościami, które powinny być konsultowane i monitorowane przez specjalistę.

Czy należy dzieci uczyć chodzenia?

W moim przekonaniu uczenie nie jest słowem, które tutaj pasuje najlepiej. Dziecko należy raczej wspierać na każdym etapie jego rozwoju, bez nadmiernego zachęcania do nabywania kolejnych umiejętności. Nie sadzajmy więc dziecka na siłę jeśli samo nie potrafi jeszcze utrzymać stabilnej pozycji. Kiedy zaczyna wstawać i wyrywa się do chodzenia, nie jest najlepszym pomysłem trzymanie go cały czas za rękę. Najlepiej po prostu być w pobliżu, zapewniać asekurację i pocieszenie, kiedy jest taka potrzeba. Nie ma żadnych dowodów na to, że opanowanie umiejętności chodzenia we wcześniejszym okresie ma jakiekolwiek pozytywne skutki w późniejszym życiu. Wręcz przeciwnie, przyspieszanie pewnych procesów, omijanie etapów rozwoju, np. raczkowania może mieć negatywne skutki dla zdrowia naszego dziecka. Jeśli kręgosłup nie ukształtuje się w prawidłowy sposób, ze wszystkimi swoimi krzywiznami to może mieć bardzo przykre i bolesne konsekwencje wiele, wiele lat później. Bardzo częstym schorzeniem jest zniesienie lordozy szyjnej lub lędźwiowej (czyli brak krzywizny) co często jest spowodowane ominięciem etapu raczkowania lub zbyt wczesnym rozpoczęciem chodzenia.

A może chodzik?

Podobne niebezpieczeństwa związane są z używaniem chodzików i pionizowaniem dziecka, kiedy jeszcze nie jest na to gotowe. To jest ryzykowne nie tylko dla kręgosłupa, ale również może spowodować nieprawidłowe ukształtowanie mięśni i ścięgien stóp. Zupełnie inne mięśnie pracują podczas prób chodzenia w takim „urządzeniu” niż podczas normalnego chodzenia. Jeśli już chcemy zastosować jakieś wsparcie mechaniczne to zdecydowanie lepszym pomysłem jest pchacz, czyli rodzaj balkonika dla niemowlaków.

Jakie buciki do nauki chodzenia?

MarysiaWybór pierwszych bucików dla naszego dziecka to bardzo ważna sprawa. Niektórzy rodzice wybierają dla swoich dzieci obuwie ortopedyczne zakładając, że będzie ono wspierać prawidłowy rozwój małych stópek. To jednak duży błąd. Obuwie ortopedyczne, specjalne wkładki czy usztywniacze należy stosować tylko w sytuacji, kiedy zaleci to lekarz. W normalnej sytuacji stópka dziecka powinna mieć możliwość swobodnego rozwoju. Aparat ruchu kształtuje się w ruchu, więc dziecko powinno ćwiczyć wszystkie mięśnie próbując samodzielnie chodzić, aby nogi i stópki rozwijały się w prawidłowy sposób. Dlatego właśnie pierwsze buciki powinny być miękkie, zapewniające swobodę ruchów. Specjaliści, tacy jak na przykład Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta z Instytutu Matki i Dziecka, stwierdzają, że najlepsze dla dziecka jest chodzenie i bieganie boso, po każdej nawierzchni.

Całkowicie zgadzam się z tymi stwierdzeniami, jednak zdaję sobie sprawę, że nie zawsze jest to możliwe. Dlatego właśnie powstały buciki niemowlęce Lilitup. Oczywiście przy ich projektowaniu ważne były również kwestie estetyczne, ponieważ chcieliśmy, aby można było w nich wyjść na spacer lub wizytę do znajomych, jednak najważniejsze były kwestie funkcjonalne, czyli możliwość swobodnego biegania, lekkość, wygoda i łatwość zakładania.

Źródła: http://www.osesek.pl/zdrowie-i-pielegnacja-dziecka/pielegnacja-dziecka/1051-wybieramy-buciki-dla-dziecka.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.