Menu

31 grudnia 2022

Jak mierzyć stópki i dobrać właściwy rozmiar

Kupienie dla dziecka bucików w odpowiednim rozmiarze to bardzo ważna sprawa. Zwłaszcza jeśli dziecko stawia już pierwsze kroki lub chodzi samodzielnie. Musimy pamiętać o tym, że stopy rosną skokowo, w ciągu kilku miesięcy mogą urosnąć nawet o 5 mm. Dlatego warto mierzyć stopy dziecku regularnie i wymieniać obuwie jak tylko zaczyna być zbyt małe. Chodzenie w zbyt ciasnych butach może doprowadzić do deformacji stóp i wad postawy. Nie należy również kupować bucików dużo większych „na zapas”, ponieważ jeśli stopa w środku buta swobodnie się przemieszcza to może doprowadzić do poważnych urazów.

Jak mierzyć stópki?

Mierzyć małe stópki możemy na kilka sposobów. Najłatwiej postawić dziecko przy ścianie na kartce papieru. Dziecko powinno stać w lekkim rozkroku, aby obie stopy były równomiernie obciążone. Na kartce zaznaczamy najbardziej wysunięty punkt najdłuższego palca (najczęściej jest to pierwszy palec, ale czasem drugi). Mierzymy odległość między krawędzią kartki i zaznaczonym punktem. Należy pamiętać, że zarówno kartka jak i pięta powinny przylegać do ściany. Całą procedurę powtarzamy z drugą stopą. To bardzo ważne abyśmy mieli zmierzone obie stopy, ponieważ buty zawsze dobieramy do tej większej.

Drugim sposobem zmierzenia stopy dziecku jest zrobienie jej obrysu na kartce papieru. Dzięki temu jesteśmy w stanie najczęściej uzyskać dokładniejszy pomiar. Zdajemy sobie sprawę, że dzieciom często bardzo trudno ustać w miejscu przez 30 sekund, więc zalecamy zrobić najpierw obrys jednej stopy, a dopiero za jakiś czas drugiej. Robienie obrysu ma również tą zaletę, że możemy na tej kartce zapisać datę i zachować w dokumentacji. To może być przydatne nie tylko jako historia rozwoju naszego dziecka, ale również podczas ewentualnej wizycie u ortopedy.

Mniejsze dzieci

A co z dziećmi, które jeszcze nie chodzą i nie potrafią same stać? Najmniejsze rozmiary, które mamy w swojej ofercie (17-18) z założenia są skierowane właśnie do takich dzieci. Takim dzieciom stópki trzeba zmierzyć na leżąco. Potrzebujemy do tego sztywnej linijki lub jakiejkolwiek deseczki. Aby pomiar był prawidłowy nie powinno się tego robić na łóżku, ani trzymając nogę w powietrzu. Najlepiej położyć dziecko na twardszej powierzchni, np. na przewijaku. Przez chwilę przytrzymujemy nóżkę tak by pięta stykała się z podłożem, przykładamy linijkę do stopy i zaznaczamy na niej najbardziej wysunięty palec. Powtarzamy oczywiście z drugą stópką. Najprawdopodobniej będziemy potrzebować wsparcia drugiej osoby ponieważ dzieci w tym wieku są bardzo ruchliwe.

Jaki rozmiar wybrać?

Do długości, którą uzyskamy należy dodać 3-5 mm. Wtedy mamy pewność, że buciki nie będą za ciasne i idealnie spełnią swoją rolę. Odpowiedni rozmiar wybieramy posługując się tabelą. W naszej ofercie posiadamy buciki w rozmiarach 17-21, tak aby każde dziecko miało możliwość dopasowania swoich pierwszych bucików. Oczywiście wymiar stopy i buta to nie tylko długość. Liczy się również tęgość oraz wysokość podbicia, jednak te zagadnienia postaramy się omówić w kolejnych wpisach. Zwrócimy jedynie uwagę, że dzięki temu, że Lilitupki wykonane są z miękkiej, naturalnej skóry oraz dzięki zastosowaniu sznurówek wysokie podbicie nie jest żadnym problemem. Nasze buciki zakłada się niezwykle łatwo i bardzo dobrze trzymają się one stopy, dostosowując się do jej kształtu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © AG Projects
usercart linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram